„Odyszeusze” Bohdan Królikowski

Bohdan Królikowski

Odyseusze z Dziesiątej Brygady czyli Pancerni Generała Maczka


Odyseusze to barwna i  emocjonalna opowieść o wojennych losach kilku młodych żołnierzy Generała Maczka, wytrwałych i upartych, walczących na różnych frontach, zawsze pod Jego komendą. To opowieść o wojnie i żołnierskiej przyjaźni, o czekaniu na broń i bitwę, o wielkiej, uskrzydlającej nadziei na Wolną Polskę i gorzkich rozczarowaniach. Nie ma tu zmyślenia ani fantazji, ponieważ prawda o tych „odyseuszach” jest sama w sobie porywająca. Oparta na doskonałych materiałach źródłowych książka dla wszystkich, którym bliska jest nasza najnowsza historia. To się czyta!

 


PATRON MEDIALNY:

Wyzwoleńczy Szlak 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. / Liberation Route of the Polish 1st Armored Division of General Maczek


 

16  sierpnia przyniósł Brygadzie i całej Dywizji Pancernej zasłużony sukces. Bije się nie tylko zgrupowanie majora Zgorzelskiego, nie tylko podpułkownik Koszutski ze swoimi. Naciera też 3 Brygada Strzelców, której 8 batalion zyskuje tego dnia miano „Krwawa Szyja”.

„Odyseusze” na wystawie Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa, Warszawa

Dowódca baonu, podpułkownik Nowaczyński, dostał postrzał w szyję, niegroźny, ale wyglądał czerwono. Gdy w tym stanie, bez opatrunku, z zakrwawioną koszulą, meldował się u Maczka, ten zażartował: „Cześć wodzu Krwawa Szyja!” Ktoś usłyszał. Przezwisko poszło między żołnierzy. Tego jeszcze wieczora wszyscy mieli na szyi czerwone chusty, a batalion przyjął nazwę „Krwawa Szyja”. Maczek śmiał się. Ale nazwę zatwierdził.

 (Z Rozdziału 9)

 


Odyseusze…mieli być w moim zamierzeniu odrutką czy próbą repliki na Czterech pancernych i psa. Kiedyś poznałem przypadkiem ich autora. Powiedziałem mu, że napiszę innych czterech pancernych i że nie będę musiał zmyślać. Zapytał, czy od Czarnieckiego, odparłem, że od Maczka.

                                                                                                                    Bohdan Królikowski

Od półwiecza spisuje dzieje Rzeczypospolitej, koryguje to, co zafałszowane, odsłania fakty ukryte.                                                      

                              Piotr Wojciechowski,  o twórczości B.K., «Klematis»


Zamów już teraz: 

Odyseusze z Dziesiątej Brygady, czyli Pancerni Generała Maczka  (35zł) [+dostawa]