Album “Pomniki 1. Dywizji Pancernej“
W 1989 roku polonijne wydawnictwa UNICORN Publishing Studio i Veritas Foundation Press przygotowały fotograficzny album „Pomniki 1. Dywizji Pancernej” pod redakcją Zbigniewa Mieczkowskiego, z fotografiami i herbami miast W. C. Cubera i projektem okładki A. J. M. Kuszella.
Księga wydrukowana na kredowym papierze, 192 strony formatu A4, z opisami w języku polskim i angielskim, zawiera fotografie pomników i miejsc pamięci poświęconych 1. Dywizji Pancernej znajdujących się w 93 miejscowościach na terenie Francji, Belgii, Holandii i Niemiec
Cmentarz Wojenny w Adegem (Belgia)
Cmentarz Wojenny w Adegem utworzono podczas II wojny światowej. Na przełomie października i listopada 1944 r. 1 Armia Kanadyjska (wspierana przez Polaków i Brytyjczyków) przeprowadziła operację mającą na celu wyparcie Niemców z rejonu ujścia rzeki Scheldt do Morza Północnego, by odblokować dla aliantów port w Antwerpii. Polegli Kanadyjczycy zostali pochowani w Adegem. Po wojnie na cmentarz ekshumowano także żołnierzy tej narodowości z innych rejonów Belgii. Łącznie na cmentarzu spoczęło 1120 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, 33 Polaków oraz dwóch Francuzów.
Pochowani w Adegem Polacy to w większości żołnierze 1 Dywizji Pancernej, którzy polegli we wrześniu 1944 r. na terenie Belgii i Holandii. Poza pancerniakami gen. Maczka w Adegem spoczęło także dwóch lotników polskich
Piosenka o generale Maczku i Jego 1. Dywizji Pancernej
🎶GAN – Generał Maczek i Jego Pancerni 🎶
Mianowanie gen. Maczka na stopień Generała Broni
Tego aktu dokonał w dniu 11 listopada 1990 roku Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Obczyźnie (patron Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki).
W jaki sposób rozpoznawano przynależność rannych lub zabitych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej do danego pułku?
Po podeszwach butów; każdy pułk miał inny rodzaj podeszwy.
Słynne powiedzenie generała Maczka:
Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.
Oznaka rozpoznawcza 1. Dywizji Pancernej
Broń pancerna poprzez swe zadania na polu walki nawiązywała do husarii, dlatego w oznace rozpoznawczej 1. Dywizji Pancernej możemy zobaczyć szyszak i husarskie skrzydło. Jednym z pomysłodawców odznaki był rtm. Stanisław Glasser. Ostateczną wersję zaprojektował por. Adam Bunsch. Oznaka została zatwierdzona przez Naczelnego Wodza rozkazem z 11 sierpnia 1942 roku.
“Szczutek” i dziewczyny z Oberlangen. Uwolnienie polskich kobiet z niemieckiego stalagu
