Ciekawostki

Album Pomniki 1. Dywizji Pancernej

W 1989 roku polonijne wydawnictwa UNICORN Publishing Studio i Veritas Foundation Press przygotowały fotograficzny album „Pomniki 1. Dywizji Pancernej” pod redakcją Zbigniewa Mieczkowskiego, z fotografiami i herbami miast W. C. Cubera i projektem okładki A. J. M. Kuszella.

Księga wydrukowana na kredowym papierze, 192 strony formatu A4, z opisami w języku polskim i angielskim, zawiera fotografie pomników i miejsc pamięci poświęconych 1. Dywizji Pancernej znajdujących się w 93 miejscowościach na terenie Francji, Belgii, Holandii i Niemiec

Cmentarz Wojenny w Adegem (Belgia)

Cmentarz Wojenny w Adegem utworzono podczas II wojny światowej. Na przełomie października i listopada 1944 r. 1 Armia Kanadyjska (wspierana przez Polaków i Brytyjczyków) przeprowadziła operację mającą na celu wyparcie Niemców z rejonu ujścia rzeki Scheldt do Morza Północnego, by odblokować dla aliantów port w Antwerpii. Polegli Kanadyjczycy zostali pochowani w Adegem. Po wojnie na cmentarz ekshumowano także żołnierzy tej narodowości z innych rejonów Belgii. Łącznie na cmentarzu spoczęło 1120 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, 33 Polaków oraz dwóch Francuzów.

Pochowani w Adegem Polacy to w większości żołnierze 1 Dywizji Pancernej, którzy polegli we wrześniu 1944 r. na terenie Belgii i Holandii. Poza pancerniakami gen. Maczka w Adegem spoczęło także dwóch lotników polskich

Piosenka o generale Maczku i Jego 1. Dywizji Pancernej

🎶GAN – Generał Maczek i Jego Pancerni 🎶

Mianowanie gen. Maczka na stopień Generała Broni

Tego aktu dokonał w dniu 11 listopada 1990 roku Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Obczyźnie (patron Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki).

W jaki sposób rozpoznawano przynależność rannych lub zabitych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej do danego pułku?

Po podeszwach butów; każdy pułk miał inny rodzaj podeszwy. 

Słynne powiedzenie generała Maczka:

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

Oznaka rozpoznawcza 1. Dywizji Pancernej

Broń pancerna poprzez swe zadania na polu walki nawiązywała do husarii, dlatego w oznace rozpoznawczej 1. Dywizji Pancernej możemy zobaczyć szyszak i husarskie skrzydło. Jednym z pomysłodawców odznaki był rtm. Stanisław Glasser. Ostateczną wersję zaprojektował por. Adam Bunsch. Oznaka została zatwierdzona przez Naczelnego Wodza rozkazem z 11 sierpnia 1942 roku. 

Czytaj więcej…

“Szczutek” i dziewczyny z Oberlangen. Uwolnienie polskich kobiet z niemieckiego stalagu

Będzie to opowieść o śmiałym zagonie z udziałem jednego czołgu, dwóch samochodów zwiadowczych, jednego jeepa i jednego motocykla, który w efekcie wyzwolił Stalag 6C i uwolnił ponad 1700 kobiet i dziewczyn, uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej…

Relacja Aleksandry Diermajer-Sękowskiej