Ciekawostki

Album Pomniki 1. Dywizji Pancernej

W 1989 roku polonijne wydawnictwa UNICORN Publishing Studio i Veritas Foundation Press przygotowały fotograficzny album „Pomniki 1. Dywizji Pancernej” pod redakcją Zbigniewa Mieczkowskiego, z fotografiami i herbami miast W. C. Cubera i projektem okładki A. J. M. Kuszella.

Księga wydrukowana na kredowym papierze, 192 strony formatu A4, z opisami w języku polskim i angielskim, zawiera fotografie pomników i miejsc pamięci poświęconych 1. Dywizji Pancernej znajdujących się w 93 miejscowościach na terenie Francji, Belgii, Holandii i Niemiec.

➡️ Jak powstał album „Pomniki Pierwszej Dywizji Pancernej”

 

Pozbawienie obywatelstwa polskiego gen. Maczka

„(…) Wśród oficerów pozbawionych obywatelstwa znalazł się również gen. Stanisław Maczek – znakomity dowódca 10. Brygady Kawalerii (zmotoryzowanej – jedynego związku taktycznego, który nie uległ rozbiciu w kampanii wrześniowej – przyp. red.), 10. Brygady Kawalerii Pancernej walczącej w 1940 roku we Francji i 1. Dywizji Pancernej na zwycięskim szlaku w latach 1944–1945.”

Czytaj więcej..

 

Cmentarz Wojenny w Adegem (Belgia)

Cmentarz Wojenny w Adegem utworzono podczas II wojny światowej. Na przełomie października i listopada 1944 r. 1 Armia Kanadyjska (wspierana przez Polaków i Brytyjczyków) przeprowadziła operację mającą na celu wyparcie Niemców z rejonu ujścia rzeki Scheldt do Morza Północnego, by odblokować dla aliantów port w Antwerpii. Polegli Kanadyjczycy zostali pochowani w Adegem. Po wojnie na cmentarz ekshumowano także żołnierzy tej narodowości z innych rejonów Belgii. Łącznie na cmentarzu spoczęło 1120 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, 33 Polaków oraz dwóch Francuzów.

Pochowani w Adegem Polacy to w większości żołnierze 1 Dywizji Pancernej, którzy polegli we wrześniu 1944 r. na terenie Belgii i Holandii. Poza pancerniakami gen. Maczka w Adegem spoczęło także dwóch lotników polskich

Piosenka o generale Maczku i Jego 1. Dywizji Pancernej

🎶GAN – Generał Maczek i Jego Pancerni 🎶

Mianowanie gen. Maczka na stopień Generała Broni

Tego aktu dokonał w dniu 11 listopada 1990 roku Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Obczyźnie (patron Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki).

W jaki sposób rozpoznawano przynależność rannych lub zabitych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej do danego pułku?

Po podeszwach butów; każdy pułk miał inny rodzaj podeszwy. 

Słynne powiedzenie generała Maczka:

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

Oznaka rozpoznawcza 1. Dywizji Pancernej

Broń pancerna poprzez swe zadania na polu walki nawiązywała do husarii, dlatego w oznace rozpoznawczej 1. Dywizji Pancernej możemy zobaczyć szyszak i husarskie skrzydło. Jednym z pomysłodawców odznaki był rtm. Stanisław Glasser. Ostateczną wersję zaprojektował por. Adam Bunsch. Oznaka została zatwierdzona przez Naczelnego Wodza rozkazem z 11 sierpnia 1942 roku. 

Czytaj więcej…

„Szczutek” i dziewczyny z Oberlangen. Uwolnienie polskich kobiet z niemieckiego stalagu

Będzie to opowieść o śmiałym zagonie z udziałem jednego czołgu, dwóch samochodów zwiadowczych, jednego jeepa i jednego motocykla, który w efekcie wyzwolił Stalag 6C i uwolnił ponad 1700 kobiet i dziewczyn, uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej…

Relacja Aleksandry Diermajer-Sękowskiej

 

Okupacja Dolnej Saksonii przez 1. Dywizję Pancerną 

19 maja 1945 r. na ulicach północnoniemieckiego powiatu Emsland zawisły ulotki nawołujące niemieckich mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia swoich posiadłości. Nieśmiałe próby protestu burmistrz gasił przypomnieniem, że nie ma już nic do powiedzenia, przy okazji dodając, że w domach należy zostawić wszystkie meble i akcesoria kuchenne. Zaledwie dwa tygodnie po kapitulacji hitlerowskich Niemiec zaczęła się u ujścia rzeki Ems epoka, którą lokalni historycy nazwali Polenzeit (okres polski). Czytaj więcej…

 

Wypchnęli generała Maczka na zadupie Garwolina?

Tak wybitną osobę, tak wybitnego generała wypchnąć, użyję brzydkiego słowa, na takie zadupie, jest obrazą dla samego generała – radny Leszek Mączka, oburzony wyborem przez radę miasta Garwolina lokalizacji ulicy, która będzie nosiła nazwę Generała Stanisława Maczka.

Czytaj dalej…