Światowy Zlot Fanów Generała Maczka – Dzień 1 (08/09/18)

W sobotę 8 września 2018, w godzinach popołudniowych w pięknym parku Muzeum Kanadyjsko-Polskiego w Adegem pojawiły się namioty Fanów Generała Maczka, przybyłych na Pierwszy Światowy Zlot z Polski, Belgii, Holandii i z Francji. 

Witali ich organizatorzy Zlotu: Jerzy Samborski– Autor i lider Programu „Wyzwoleńczy Szlak 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka”, Maria Samborska – Communication & PR Manager Programu, Barbara Keil-Skrobiszewska – wiceprezes Fundacji im. Prezydenta Kaczorowskiego oraz gospodarze – Gilbert i Alexandra van Landschoot, właściciele Muzeum.

Zlotowicze przyjechali pojedynczo, parami, także z dziećmi. Większość z nich reprezentowała organizacje, które chcą czynnie współuczestniczyć w organizacji zlotów w następnych latach. Były to:

  • Ambasada RP w Belgii,
  • Fundacja Polonia International
  • Grupa rekonstrukcyjna Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia”
  • p-tv.nl – Polska Telewizja w Holandii
  • pepe-tv (telewizja polonijna)
  • Stowarzyszenie 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii,
  • Virtualia ART
  • Wspólnota Andersa
  • Zmotoryzowana GRH im.gen.Stanisława Maczka

Zgodnie z programem, uczestnicy Zlotu, mając za przewodnika samego Gilberta van Landschoota, obejrzeli imponujące zbiory Muzeum Kanadyjsko-Polskiego; szczególne wrażenie robiły biogramy przedstawiające niezwykle realistycznie wykonane manekiny żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, skonfigurowanych w sceny bitewne. Ogromna ilość oryginalnych eksponatów, w większości darów samych „Maczkowców” lub ich rodzin, czyni z muzeum w Adegem najwybitniejszą instytucję wystawową prezentującą historię 1. Dywizji Pancernej.

Aalter, 1969: Philippe Verleyen (z lewej) z kwiatami dla generała Maczka

Po kolacji, spożytej w restauracji bądź przy biwakowej kuchni, Zlotowicze zasiedli przy ognisku, usytuowanym na tle rakiety stosowanej do walki z niemieckimi czołgami.  Kontynuowano prezentację zdjęć, albumów, oryginalnych pamiętników i notatek autorstwa żołnierzy 1. DP. Philippe Verleyen z Aalter pokazał fotografie z 1969, z odsłonięcia pomnika poświęconego 1. DP, na którym wręcza bukiet kwiatów gen. Maczkowi.  Eduard Krykowski, syn Maczkowca,  zaprezentował album fotograficzny swego ojca od 1940 roku do 1945 i szereg oryginalnych dokumentów i odznak.

Po zapadnięciu zmroku, w rękach Wojtka Romaniaka pojawiła się gitara i rozpoczęły się (skromne, ale własne) popisy wokalne. Około 23.00 zlotowicze udali się na spoczynek, aby nabrać sił przed niedzielnymi wydarzeniami.

Dzień 2 ➡️ czytaj 

 

Galeria: Pierwszy Światowy Zlot Fanów Generała Maczka, 08-09/09/2018, Adegem (BE)

Tekst: Jerzy Samborski ; Zdjęcia: Maria Samborska