Program oficjalnie zainaugurowany!

Dnia 6 września 1944 roku o godz. 13.23 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka przekroczyła granicę francusko-belgijską w zwycięskim pościgu za broniącymi się zaciekle wojskami niemieckimi.

6 września 2017 roku, dokładnie o tej samej godzinie, w jednym z pierwszych wyzwolonych miast Flandrii – Adegem – w obecności Pani senator Anny Marii Anders, Minister do spraw Dialogu Międzynarodowego, Pani Joanny Doberszyc-Toulsaly, Wice-ambasador RP w Belgii oraz Pana Gilberta van Landschoota, właściciela Polsko-Kanadyjskiego Muzeum w Adegem, Jerzy Samborski, autor i lider programu „Wyzwoleńczy szlak 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka” dokonał jego oficjalnej inauguracji.

Celem programu jest przywołanie do narodowej i europejskiej pamięci polskiego wkładu w wyzwolenie Europy od niemieckiego jarzma. Promocja spektakularnej, zwycięskiej kampanii 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, jest niewątpliwie najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu. Właśnie dlatego w ramach programu zostaną zrealizowane takie projekty jak wydanie przewodnika turystyczno-historycznego zawierającego informacje o ponad 100 miastach na terenie Francji, Belgii i Holandii, wyzwolonych przez 1. Dywizję, stworzenie aplikacji mobilnej, zorganizowanie Battlefield Groops i wielkiego zlotu rocznicowego w Adegem we wrześniu 2018 roku, wystaw w Warszawie i innych miastach.

Honorowy Patronat nad programem objęła Pani Minister Anna Maria Anders, gotowość do aktywnej współpracy zgłosiły już m.in. ambasada RP w Belgii, Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce, TVP Polonia, Centralna Biblioteka Wojskowa i szereg innych organizacji i instytucji. 

Galeria: Oficjalna inauguracja Programu – 06/09/17, Adegem (Belgia)