Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2018!

W dniu 5 grudnia 2017, Prezydent Andrzej Duda, przemawiając do posłów i senatorów Zgromadzenia Narodowego, wygłosił orędzie, rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody będą stanowiły wielkie, podniosłe wydarzenie w życiu naszego narodu; złożą się na nie liczne uroczystości, międzynarodowe, centralne i lokalne, przypominające zarówno te momenty historyczne, które wiążą się z samymi narodzinami państwa polskiego, jak i te, które zadecydowały o utrzymaniu jego niepodległości.

W obchody stulecia szczególnie wpisuje się bohaterska, żołnierska legenda generała Stanisława Maczka, która zaczyna się u zarania walk o niepodległość państwa polskiego w 1914 roku i kończy z jego śmiercią 11 grudnia 1994 roku, w rok po wyprowadzeniu wojsk rosyjskich z Polski.

Generał Maczek to dowódca niepokonany – nie przegrał żadnej bitwy ani w wojnie polsko-ukraińskiej, ani polsko-rosyjskiej, ani w wojnie obronnej 1939 roku, ani w kampanii francuskiej 1940.

Dla mieszkańców ponad 100 miast i okolic Francji, Belgii i Holandii stał się bohaterem-wyzwolicielem, który w kampanii 1944 roku, od Arromanches, przez Antwerpię do Winschoten, na czele 1. Dywizji Pancernej, przepędził z północnej Europy niemieckich ciemiężycieli.

Dla upokorzonych Niemców generał Maczek pozostanie dowódcą, który przyjął kapitulację Wilhelmshaven, głównej bazy wojennej Kriegsmarine, i którego wojsko, jako jedyne z polskich sił zbrojnych, okupowało do 1947 roku zachodnie tereny Niemiec.

Program „Wyzwoleńczy Szlak 1. Dywizji Generała Maczka”, rozpoczęty we wrześniu 2017 r. w Muzeum Kanadyjsko-Polskim w Adegem, pozyskując coraz więcej zwolenników i partnerów, czynnie włącza się w obchody stulecia polskiej niepodległości. Nasz wielowątkowy, wieloletni projekt będziemy realizowali we współpracy polskimi i zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi, jednostkami wojskowymi, stowarzyszeniami kombatanckimi, szkołami, kościołami, harcerzami i wszystkimi fanami generała Maczka. Twórczo towarzyszyć nam będzie telewizja Polonia, radio i media drukowane i internetowe, a także polscy i zagraniczni sponsorzy.

W planach na rok 2018 wydarzeniem głównym ma stać się Międzynarodowy Zlot im. Generała Maczka w Adegem, w dniach 7-9 września 2018; o szczegółach będziemy informować na naszej stronie i na Facebooku.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składam wszystkim Fanom Generała Maczka i jego 1. Dywizji Pancernej najserdeczniejsze życzenia.

Jerzy Samborski
Autor i lider programu