Wydarzenie muzyczne na cześć 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka

Henri Seroka, Dominique Corbiau i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Luc Jacobs, Ambasador Królestwa Belgii w Polsce po raz kolejny potwierdził swą przyjaźń i szacunek dla 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy generała Maczka, tym razem organizując koncert Henri Seroka, wybitnego muzyka i kompozytora belgijskiego, syna żołnierza 24 Pułku Ułanów.  Artysta osobiście dyrygował wykonaniem swej epickiej kantaty „Odysea”, przez doskonałą orkiestrę i chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, wywołując owację na stojąco wdzięcznej publiczności, która szczelnie wypełniła aulę Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Oklaski kierowane były również w stronę Dominique’a Corbiau, belgijskiego wokalisty-kontratenora, który swym śpiewem w znaczącym stopniu wzbogacił to muzyczne wydarzenie.

Henri Seroka, znany starszym słuchaczom z okresu, kiedy w latach 1960-70 powodzeniem występował na estradach Europy, USA i Azji jako piosenkarz (w tym na Festiwalu w Sopocie w 1969 r,) jest laureatem wielu poważnych nagród za kompozycję, zdobytych na międzynarodowych festiwalach i w konkursach, w tym w Eurowizji i na Olimpiadzie w Los Angeles. Napisał też muzykę do wielu filmów i seriali telewizyjnych, w tym do słynnego serialu dla dzieci Smerfy. W 2004 r. , w Szczecinie,  przedstawił po raz pierwszy oratorium Credo Pamięci Generała Maczka i 1. Polskiej Dywizji, wykonywane następnie w wielu krajach na całym świecie.

Od lewej: Barbara Keil-Skrobiszewska, Coens – De Roo Greet I Jerzy Samborski

Wśród publiczności, uświetnionej obecnością przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, w tym Georgette Mosbacher, ambasador USA i międzynarodowej generalicji (Polskę reprezentowali m. in. Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Gen. Stanisław Czosnek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – obaj z czarnymi naramiennikami na lewym ramieniu).  Obecny był żołnierz 1. Dywizji Pancernej, major Janusz Gołuchowski, prezes Stołecznego Środowiska 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Przybyli krewni kombatantów, członkowie Stowarzyszenia Rodzin 1. Dywizji Pancernej na czele z prezesem organizacji, Joanną Wielgat.

Z Belgii przylecieli, specjalnie na koncert na cześć 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, burmistrzowie miast wyzwolonych przez polską dywizję, m. in. Hendrik Verkest z Wingene i Coens – De Roo Greet z Ruiselede oraz Dirk Verbeke, animator ruchu “maczkowego” w Belgii, prezes Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii i jego odpowiednik w Polsce, ppłk Waldemar Kotula, sekretarz Zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków i kustosz Sali Tradycji Czarnej Dywizji w Żaganiu.

Koncert był doskonale zorganizowanym i prowadzonym (przez Anetę Trzcianko-Uhres) wydarzeniem; towarzyszył mu dwujęzyczny, program z krótką kroniką zwycięskiej kampanii 1. Polskiej Dywizji Pancernej we Flandrii, autorstwa niezastąpionego Dirka Verbeke, Belga, który za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o polskiej dywizji i o jej dowódcy, gen. Maczku, został przez Polonię belgijską wyróżniony tytułem „Polaka 2019 roku”.


Przemówienie Ambasadora Luca Jacobsa

Przemówienie Ambasadora Luca Jacobsa